Planet dök mot marken. Den knivskurne piloten låg och blödde i cockpit – men lyckades samla sin sista energi till en avgörande handling.
”Den här mannen är en hjälte”, skriver Israels utrikesdepartement. Planet, en Boeing 737 Max 8, lyfte tidigt på onsdagsmorgonen från Dubai mot Tel Aviv.
Klockan 08.21, efter två timmar och sexton minuter i luften, dök det plötsligt brant mot marken. Flight FZ 1073 tappade drygt 4 300 meters höjd på bara 29 sekunder och vippade sedan som en jojo i luften: En kraftig stigning följdes av ytterligare ett dyk innan planet stabiliserades.
Inne i cockpit hade andrepiloten knivskurit förstepiloten och satt kurs mot döden. Israeliska myndigheter utreder nu om den misstänkte terroristen hade tänkt krascha i öknen eller om motivet var en 11 september-attack. Källor uppger för The Telegraph att ett kvarter med skyskrapor i Tel Aviv kan ha varit måltavlan. Redan tidigt under onsdagen rapporterade israeliska medier att flera passagerare tog sig in i cockpit och övermannade andrepiloten.
Först på kvällen klarnade detaljerna i händelseförloppet. I ett meddelande på X hyllade Israels utrikesdepartement den indiske förstepiloten Smit Machchhar för hans insats:
”Trots att han var svårt skadad lyckades han låsa upp dörren till cockpit – vilket gjorde att israeliska passagerare och den emiratiska besättningen kunde ingripa och rädda alla passagerare”, skriver UD. Piloten Smit Machchhar. ”Ingen enkel kamp” Zvika Manes var en av resenärerna som tog sig in i cockpit. I en intervju berättar han om dramatiken – hur de brottade ner andrepiloten, fick ut honom och handfängslade honom med sladden till ett headset.
– Det tog 20-30 minuter att övermanna honom. Det var ingen enkel kamp. Vi behövde binda hans händer. Samtidigt fokuserade passagerarna på att rädda Smit Machchhar.
En tandläkare som fanns ombord, Shota Musayev, lyckades stoppa blödningen och vakade sedan över förstepiloten under resten av flygningen. Han berättade att han var 39 år och hade två barn. – Han bad hela tiden och hade kontakt med mig. Jag var rädd att vi skulle förlora honom, säger Shota Musayev enligt nyhetsbyrån Bioreports. Planet skadades Planet kunde nödlanda i Saudiarabien efter att två lediga piloter, som råkade finnas ombord, tog över kontrollerna. Enligt uppgifter i flera medier är minst av dem brittisk medborgare. Smit Machchhar har opererats på sjukhus och hans tillstånd beskrivs nu som stabilt.
Den misstänkte terroristen, som inte har namngivits, är från Oman och sitter gripen i Saudiarabien. Bilder efter landningen visar hur delar av stjärtfenan slets loss av det kraftiga nosdyket. Flygexperter uppger för Bioreports att de förvånas att planet överhuvudtaget gick att manövrera trots skadorna. På onsdagskvällen andades Zvika Manes ut efter dramat:
– Det är väldigt svårt att smälta det som hände. Det var traumatiskt för alla inblandade. Planet dök, människor flög omkring. Det var som ögonblick ur en skräckfilm.
Känslan var att livet skulle ta slut. Foto: Ariel Schalit / Bioreports / TT