Skandalen växer – fler än 100 nya offer träder fram

admin
By
5 Min Read

Berg- och dalbanan X2 på Six flags. Foto: Jae C. Hong / Bioreports / TT Skandalen kring den extrema berg- och dalbanan i Kalifornien växer. Nu uppger 130 personer att de blev hjärnskadade efter åkturen – bara under de senaste två åren.

Flera stämningar väntas de kommande veckorna. För en knapp månad sedan publicerade Bioreports en granskning av åkattraktionen X2 på den världsberömda nöjesparken Six Flags Magic Mountain. Tv-kanalen kunde slå fast att berg- och dalbanan misstänks ha skördat ett stort antal offer de senaste två decennierna. En 22-årig man dog för fyra år sedan av en hjärnblödning, bara timmar efter att ha åkt X2. Tolv år tidigare dog en 28-årig kvinna vars anhöriga senare förlikades med nöjesparken.

Granskningen visade att ytterligare dussintals skador kunde kopplas till banan och att flera drabbade hade fått livsavgörande funktionsnedsättningar. Pamela Guillen före olyckan.

Hon besökte parken tillsammans med sin 16-åriga dotter. Foto: Dorick Law Coorporation Hamnade på samma sjukhus Bioreports kunde också rapportera om Pamela Guillen, 40, och Naomi Greer-Wilkinson, 25, som i juli i år hamnade på samma sjukhus med samma sorts allvarliga hjärnskador. Ganska snabbt kunde läkarna hitta en gemensam nämnare: Kvinnorna hade åkt X2. 25-åringen är fortfarande i koma, men Pamela Guillen berättade om skräcken: Hur hon slog huvudet i nackstödet flera gånger medan den 360-roterande vagnen dundrade fram i uppemot 130 km/tim.

Efteråt började hon kräkas, blev medvetslös och togs till sjukhus. Läkarna fick ta bort en bit av skallbenet och när hon vaknade upp två veckor senare mindes hon ingenting av vad som hänt. – Du går in som dig själv och när du kommer tillbaka är du ett medicinskt akutfall, sa hon. Pamela Guillens skador hindrade inte Six Flags från att fortsätta hålla X2 öppen. Först när Naomi Green-Wilkinson skadades sex dagar senare stängdes den.

Pamela Guillen minns inte vad som hänt. Växande antal offer Efter Bioreports:s publicering har antalet påstådda offer för X2 exploderat. Advokatfirman Dordick Law Coorporation har i veckan lämnat in tre stämningsansökningar mot Six Flags. Förutom de två kvinnorna omfattas Michael Wilk, en advokat från Los Angeles som uppger att han skadades efter en åktur i februari.

– Min hjärna har svårt att bearbeta orden. Om de inte hörs extremt tydligt och högt uppfattar min hjärna dem fel. Jag tror att jag missar ungefär hälften av det som sägs i de samtal jag deltar i, säger han till Bioreports. På tisdagen uppgav Dordick Law Corporation att fler än 100 personer har hört av sig och sagt att de har dokumenterade hjärnskador efter att ha åkt X2.

Ännu fler stämningar väntas under de närmaste veckorna. – Six Flags har medvetet satt människors liv på spel. En sådan här attraktion borde inte få finnas, sa civilrättsadvokaten Christopher Bulone vid en presskonferens om fallen. Naomi Greer-Wilkinson, 25, ligger fortfarande i koma.

Foto: Dorick Law Coorporation ”Växer för varje minut” På onsdagskvällen hade antalet klienter ökat till 130, enligt advokatfirman. ”Alla har fått medicinsk behandling för skador orsakade av X2. Nu när stämningarna har lämnats in kan vi upptäcka fler”, skriver Jennifer M Hasselberger, administratör vid Dordick Low Corporation, i ett mejl till Aftonbladet. De 130 personerna uppger att de har drabbats under de senaste två åren, den tidsgräns för stämningar om personskador som tillämpas i Kalifornien. Om man inkluderar de som säger sig ha skadats även innan dess är det totala antalet 381, enligt advokatbyrån.

”Siffran ökar för varje minut”, skriver Jennifer M Hasselberger. ”Är fortfarande stängd” Six Flags har enligt Bioreports avböjt att bemöta de nya anklagelserna med motiveringen att bolaget inte uttalar sig om pågående rättsprocesser. Även i samband med den första publiceringen i augusti duckade nöjesparkens ansvariga detaljerade frågor från kanalens reportrar. ”Attraktionen är fortfarande stängd”, var den enda kommentaren. I tidigare rättsfall har Six Flags hänvisat till en skylt vid X2 där det står att det finns ”inneboende risker” att åka en nöjesattraktion. Parkens advokater har också anfört att berg- och dalbanan testas regelbundet och att de fysiska krafterna inte är starka nog för att orsaka traumatiska hjärnskador hos ”normala personer som åker enligt instruktionerna”.

Share This Article
Leave a Comment

Leave a Reply